STUDIO POSTPRODUKCYJNE – SEKRETNE LABORATORIUM WYTWÓRNI FILMOWEJ

O ostatecznym kształcie danego utworu audiowizualnego decyduje postprodukcja. Mianem post produkcji określa się końcowy etap prac nad realizacją utworu. Etap ten następuje po etapie produkcji, w przypadku postprodukcji filmowej po nakręceniu surowego materiału, a przed jego emisją lub dystrybucją. Do głównych prac, jakie wykonuje studio postprodukcyjne należą:

  • montaż filmów, często nazywany montażem obrazu,
  • praca nad efektami specjalnymi,
  • korekcja barwna,
  • udźwiękowienie.

W pierwszych latach kinematografii postprodukcja przyjmowała postać postprodukcji analogowej. Dzisiaj, w dobie cyfryzacji każde dobre studio filmowe korzysta z bogatej gamy narzędzi dostępnych w ramach postprodukcji cyfrowej.

Studio postprodukcyjne wczoraj i dziś – różne oblicza postprodukcji cyfrowej

Historia postprodukcji cyfrowej sięga połowy lat 80. XX wieku, kiedy to na amerykańskim rynku zaczęły się pojawiać pierwsze systemy cyfrowego i nieliniowego montażu filmów. Były one niedoskonałe i kosztowne, co w połączeniu z niską mocą obliczeniową ówczesnych komputerów skutecznie zniechęcało filmowców do cyfrowego montażu materiału. Dopiero lata 90. XX wieku przyniosły na tym polu przełom, który był spowodowany wzrostem mocy obliczeniowej komputerów oraz popularyzacją tych rozwiązań technicznych w przemyśle filmowym.

W raz z pojawieniem się postprodukcji cyfrowej z wytwórni filmowych nie zniknęły taśmy. Materiał wciąż kręcono tradycyjnymi metodami, aby wprowadzenie do filmu elementów cyfrowych wymagało skanowania obrazu i przenoszenia go do komputera. Po naniesieniu na obraz efektu cyfrowego materiał był z powrotem przenoszony na taśmę. Ten etap montażu filmów nazywano digital inermediate. Dzisiaj filmy kręci się głównie kamerami cyfrowymi i wyświetla na projektorach cyfrowych, co nie tylko przyspiesza montaż materiału, ale również zwiększa portfolio dostępnych narzędzi edytorskich.

Rewolucja vs. ewolucja, czyli montaż filmów przy użyciu nowoczesnych technologii

Współczesne wytwórnie filmowe pracują ze strumieniami danych, nie z rolkami filmów. Oznacza to, że ten sam materiał filmowy może być edytowany przy użyciu różnych programów na jednym komputerze – bez konieczności jego konwertowania, skanowania czy duplikowania na różnych urządzeniach. To znacząco ułatwia proces produkcji i – jak już wspomnieliśmy – pozwala na zastosowanie szerokiej gamy narzędzi montażowych. Cyfryzacja postprodukcji pozwala na:

  • dodawanie napisów,
  • manipulowanie kolorem,
  • scalanie obrazu wideo z animacją 3D,
  • miksowanie dźwięku.

Z tego powodu wprowadzenie systemów cyfrowych do wytwórni filmowych często nazywane jest „rewolucją” technologiczną, choć niektórzy producenci filmowi nie zgadzają się z tym określeniem obstając przy tym, iż cyfryzacja postprodukcji jest efektem ewolucji i naturalną konsekwencją rozwoju technologii.

Jak pracuje studio postprodukcyjne?

Każda szanująca się wytwórnia filmowa dysponuje własnym studiem postprodukcyjnym, którego wyposażenie dzisiaj sprowadza się do komputerów o dużej mocy obliczeniowej i szeregu programów od obróbki obrazu i dźwięku. Za zamkniętymi drzwiami studia osoby odpowiedzialne za montaż filmów montują obraz, tworzą efekty wizualne, scalają kompozycję, pracują nad udźwiękowieniem materiału, bawią się kolorem – wszystko po to, żeby stworzyć materiał o wysokiej estetyce i jakości.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *